Tematem filmu jest relacja między samotnym ojcem, a jego małą córeczką.Tata dba o nią jak najlepiej potrafi, chcąc zapewnić jej dobrą edukację i szczęśliwe, dostatnie dzieciństwo.
Córeczka bardzo kocha tatę, uważając go za namądrzejszego, najprzystojniejszego i najmilszego człowieka na świecie - po prostu za "supermena". Tata spędzając z nią wiele czasu zawsze jest uśmiechnięty i pełen energii. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna...
Ojciec ma problemy ze znalezieniem stałego zatrudnienia i aby utrzymać siebie i córkę podejmuje się najcięższych prac fizycznych. Po pracy, głodny i zmęczony pędzi odebrać dziewczynkę ze szkoły i znowu odgrywa miłego, eleganckiego pana w garniturze. Pewnego dnia czytając wypracowanie córeczki, tata dowiaduje się, że ona wie o jego sekrecie. Dziewczynka pisze o swojej miłości i podziwie dla taty oraz o tym jednym, jedynym "ale"jest, że on kłamie w sprawie pracy i ich bogactwa. Tata jest załamany, ponieważ córka całą winą za tą sytuację obarcza siebie.
Intencją autorów filmu jest próba skłonienia widzów do refleksji nad tematem bycia dobrym rodzicem. Może niekoniecznie tak idealnym, jak bohater filmu, ale po prostu dobrym i kochającym, któremu dziecko może w pełni ufać.
Moim zdaniem autorzy filmu nie forsują swoich racji, a jedynie ukazują skomplikowaną sytuację ojca i córki. Film jest bardzo krótki i dzięki temu skupia naszą uwagę do samego końca. Dzięki świetnej grze aktorskiej obojga bohaterów i narracji prowadzonej przez małą dziewczynkę jest bardzo poruszający i skłania widzów do głębszej refleksji.
Wymowa tego filmu jest uniwersalna. Wszędzie, także w Polsce, wielkim problemem społecznym są tysiące dobrze wykształconych ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami. Pracują więc, gdzie się da, co doprowadza ich do frustracji lub nawet do poważnych problemów finansowych (spirala kredytowa, czy emigracja). Wizerunek szczęśliwego człowieka i szczęśliwej rodziny jest kreowany przez współczesne media i nikt z nas nie chce żyć "biednie ale godnie". Ludzi, którzy nie mają pieniędzy uważa się za nieudaczników życiowych i nikt się z nimi nie liczy. Niestety pogoń za dobrami materialnymi zwykle nie daje ludzim satysfakcji życiowej, ani szczęścia i
często prowadzi do rozpadu rodziny.
1 komentarze:
treść: temat+8 zdań (1), przesłanie (1), techniki (0), związek (1+1), styl (0), segmentacja (1), język (2), ortografia (1), interpunkcja (1)
"skupia naszą uwagę", "nikt z nas" - styl; "świetnej grze" - czyli jakiej? jak ujęte kadry? czy kamera statyczna? dynamiczna? kadry? oświetlenie?
Prześlij komentarz