piątek, 11 marca 2016

Fanfik... czyli jak zrobić tabelę i opisać licencję CC (poradnik)

Źródło tutaj: KLIK
Plakat wstawiony obok wyjaśni Ci, jak opisać licencję Creative Commons, którą w postaci obrazków zobaczysz przy wyszukanym zdjęciu na https://www.flickr.com

Gdy klikniesz na plakat obok, możesz go powiększyć (proszę, przeczytaj go uważnie!). Pamiętaj, by po wpisaniu słowa kluczowego na Flickr, wybrać również "All creative commons" - to da Ci dostęp do zdjęć, których możesz używać.

Poniżej umieszczam screen wyjaśniający, jak wyszukać sobie zdjęcie na Flickr (uwaga, po pobraniu jednego zdjęcia, Flickr wymusi rejestrację na Yahoo - jest to darmowa procedura, ale jeśli chcesz tego uniknąć, to możesz skorzystać z przeglądarki Google - poniżej wskazówki, jak wyszukać w Google creative commons).

UWAGA: w tym zadaniu nie możesz wykorzystać swoich zdjęć (w tym poleceniu chodzi o to, byś nauczył się wyszukiwać i opisywać fotografie na licencji CC).

Etapy zadania

Najpierw napisz tekst fanfiku (najlepiej w notatniku - gdy na pulpicie klikniesz prawym przyciskiem myszy, to w menu kontekstowym, które się wyświetli, wybierz Nowy > Dokument tekstowy - to jest właśnie plik notatnika).

Następnie pobierz fotografie, które Twoim zdaniem mogą być ilustracją do treści fanfiku. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pobierasz zdjęcie z Flickr (najlepiej zapisywać je na pulpicie - potem łatwo je znaleźć). Gdy w wyszukiwarkę Flickra wpiszesz słowo kluczowe, musisz również określić typ licencji:


Przed pobraniem pliku spisz dane dotyczące fotografii (autor, typ licencji) lub nie zamykaj okna, dopóki tych informacji nie wstawisz w poście.


Możesz też korzystać z wyszukiwarki Google. W wyszukiwarce Google kliknij "Grafika", a następnie "Narzędzia wyszukiwania". W rozwiniętym menu wybierz typ licencji. Wyświetlą ci się wszystkie pliki posiadające daną licencję.



Następnym etapem jest stworzenie tabeli w poście 

Przechodzimy w edycję posta (kliknij przycisk "HTML" u góry po lewej). Wpisujemy strukturę kodową zgodnie z notatkami z lekcji (przypomnienie patrz poniżej).
Jak czytać zapis kodowy: początek tabeli  (czyli <table>), pierwszy wiersz początek (czyli <tr>), komórka w wierszu (początek <td>, koniec </td>), koniec wiersza to </tr>, koniec tabeli to </table> Macie utworzyć jeden wiersz, a dwie kolumny (czyli dwie komórki w wierszu). Kod będzie wyglądał, jak poniżej.

W okno wpisz kod (popatrz do zeszytu lub powyżej). Następnie umieść treść fanfiku w prawej kolumnie (spójrz na ilustrację powyżej). Następnie kliknij przycisk "Nowy post" (zaraz obok "HTML" u góry po lewej stronie).


Po kliknięciu w przycisk "Nowy post" przechodzimy w edycję wizualną. Wstawianie obrazu do pliku odbywa się poprzez ikonki funkcyjne (u góry okna ).
Ustaw się kursorem w kolumnie w poście po prawej stronie tabeli, a następnie kliknij w ikonkę "Wstaw obraz" na górnym pasku zadań. Otworzy się dzięki temu znane Ci okienko do dodawania obrazków.


Z zasobnika wybierz zdjęcie (zapisane wcześniej np. na pulpicie). Po dodaniu ilustracji, ustaw poniżej zdjęcia kursor, a następnie wpisz oznaczenie licencji zdjęcia, czyli: CC (tutaj odpowiednie skróty praw autorskich), Flickr (lub inny serwer gromadzący fotografie, z którego korzystasz), imię i nazwisko autora/właściciela fotografii. Pamiętaj, wolno Ci używać do postu WYŁĄCZNIE takich zdjęć, które udostępnione są na licencji creative commons i dopuszczają prawo upubliczniania ich.


Żeby dostać punkty dodatkowe, możesz zmodyfikować zdjęcia, np. zrobić z nich "sztuczne fiołki" (https://www.facebook.com/SztuczneFiolki/ ), albo demotywatory/memy (pamiętaj: możesz przerabiać fotografie pobrane z internetu wyłącznie wtedy, gdy posiadają przynajmniej jeden z atrybutów BY, SA, lub NC. Możesz oczywiście wstawić w lewej kolumnie więcej, niż 2 zdjęcia (warunek: wszystkie musza mieć opisaną licencję).

Do modyfikacji zdjęć najlepiej użyć darmowych stron:
- PiZap http://www.pizap.com/
- PicMonkey http://www.picmonkey.com/

Przypominam

Obowiązuje:
- fanfik (czyli opowiadanie rozwijające wątek z lektury, częściowo wymyślone, ale odnoszące się do treści i realiów lektury "Syzyfowe prace", zgodne ze wskazanym tematem),
- 180 słów narracji,
- ujęcie w narracji opisu sytuacji i opisu postaci,
- umieszczenie elementów postu w tabeli,
- minimum dwie ilustracje (podane źródło i licencje),
- termin umieszczenia na blogu do 22.03. (23:59)

Dodatkowo:
- dialogi,
- więcej ilustracji,
- modyfikacje tabeli i jej struktury w html postu (poradnik tutaj: http://www.kurshtml.edu.pl/html/tabele.html),
- wyjątkowa spójność narracji,
- realizm i naturalizm w fabule stworzonego wątku,
- ikony na licencji cc, na przykład stąd: https://thenounproject.com/


0 komentarze:

Prześlij komentarz