piątek, 1 stycznia 2016

I Forgot My Phone - Kuba Ciszewski

- Co jest tematem filmu?

Moim zdaniem temat filmu jest dość jasny i trafiający do mnie, jako młodego człowieka. Otóż głównym wątkiem filmu jest sztuczność naszych czasów. -To, że ludzie wolą "zapisać" daną chwilę i podzielić się nią z innymi, na przykład z przyjaciółmi poprzez różne sprzęty nowej technologii (w spocie ukazane są akurat smartphony), niż przeżyć ją w rzeczywistości-na bieżąco.

- Jakie jest przesłanie filmu/intencja autorów?

Sądzę, iż przesłaniem autora filmu jest to, że tak naprawdę ludzie nie przeżywają pełni chwili, w której się znajdują. Żadne zdjęcie nie odzwierciedli emocji, jakich doświadczyłem. Dlatego też z ważnych momentów w życiu powinno wynieść się jak najwięcej, aby kiedyś móc powspominać, lub też opowiedzieć swoim dzieciom, wnukom. Trzeba pamiętać, że każdy smartphon, aparat, komputer może się po prostu zniszczyć. Wtedy dopiero można przekonać się, co tak naprawdę wyniosłem z danej chwili mojego życia. Jak bardzo skupiłem się na nagrywaniu bądź też fotografowaniu danego wydarzenia, a nie go przeżywaniu.

- Jakimi sposobami (np.technikami) autorzy filmu starają się przekonać widzów do swych racji?

Przede wszystkim autor ukazuje w filmie konkretne sytuacje. Niektórych sytuacji osobiście doświadczyłem. Myślę, że dokładnie o to chodziło twórcy spotu. O to, aby każdy uświadomił sobie, że niemały problem świata, w którym żyjemy dotyczy personalnie każdego z nas-ludzi. Aby przemyśleć dane sytuacje i przyjrzeć się nim z perspektywy obserwatora. Osobiście dotknęła mnie scena, podczas której znajomi siedzą w kawiarni i nie odrywają oczu od wyświetlacza telefonu. Dlaczego? Bo sam często doświadczam takich momentów. Myślę, że pokazanie właśnie takich sytuacji... Takich sytuacji, których doświadcza każdy z nas, prowadzi do przekonania widzów do swych racji przez autora.

- Oceń, na ile treść filmu wiąże się ze współczesnymi zjawiskami społecznymi.

Myślę, że treść filmu wiążę się ze współczesnymi zjawiskami społecznymi w stu procentach. Sytuacje, które opisałem w zdaniach powyżej, doświadczam w codziennym życiu. W restauracjach, na koncertach, podczas spotkań z własnymi przyjaciółmi... Jest to smutne, gdy uświadomię sobie to, jak wygląda to z perspektywy osoby, która jest wiele starsza ode mnie. Człowieka, który nie wie, czym jest smarphon. Z jego perspektywy jest wręcz śmieszne pewnie to wszystko... Ten wytwór naszych czasów.

- Udowodnij, że w dowolnie wybranym przez Ciebie TEKŚCIE KULTURY ukazany jest podobny problem, jak w analizowanym spocie.

W piosence "Get Off The Phone Song" jest ukazany podobny problem dzisiejszych czasów w sposób dość humorystyczny. Podsumować swoje powyższe wypowiedzi mogę fragmentem piosenki: "Here we have a man Who's chosen to Instagram His apple pie, a la mode. While he fumbles through the filters His ice cream has gotten "a la hot" And the pie "a la cold."

(Kuba Ciszewski)

4 komentarze:

Fanfiki Gimnazjum pisze...

Myślę, że dla nas młodych ludzi smartphone to coś naturalnego, jest to nie tylko urządzenie do zabawy ale i głównie do pracy. Owszem, nie na miejscu jest przebywanie z grupą znajomych i jednocześnie patrzenie się w wyświetlacz telefonu....jednakże, gdy wszyscy tak robią i uważają to za normalne to takie zachowanie nie jest niczym złym. Niestety rozwój elektroniki wypiera i zastępuje zwykłe, normalne relacje międzyludzkie.
Arek N

Fanfiki Gimnazjum pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Fanfiki Gimnazjum pisze...

Telefony są nam bardzo bliskie. Nie wyobrażamy sobie bez nich wyjścia z domu, spędzania czasu w autobusie. Co dopiero, gdy zapomnieć zabrać go na wakacje? Niech każdy to sobie wyobrazi…
Marceli.

Fanfiki Gimnazjum pisze...

Rozpowszechnienie się smartfonów spowodowało rewolucję. Dzięki temu nikt już nie pisze listów, kartek z pozdrowieniami. Młodzi ludzie nie umieją ze sobą rozmawiać, spędzać wspólnie wolnego czasu.
Konrad J.

Prześlij komentarz