poniedziałek, 4 stycznia 2016

"Cyber Bullying Virus" (Jan.L)



Spot Cyber Bullying Virus autorstwa Daniela Frasera odzwierciedla problem przemocy w cyberprzestrzeni. Mówi o tym, że źródłem nienawiści w Internecie jest zazwyczaj wrogie środowisko, w którym, na co dzień funkcjonujemy. Ofiarami ataków zazwyczaj ze strony grupy rówieśniczej padają dzieci i młodzież, przy czym autor podkreśla, że problem ten dwa razy częściej dotyka dziewcząt niż chłopców. Stosowanie przemocy przejawia się w szykanowaniu, dręczeniu, wyśmiewaniu i poniżaniu innych osób przy pomocy sieci zwłaszcza na portalach społecznościowych. Autor spotu ukazuje owo niezwykle popularne w dzisiejszym społeczeństwie zjawisko za pomocą Facebooka. Nie można wskazać jednej konkretnej przyczyny wpływającej na to, iż w sieci nierzadko możemy spotkać się z przejawami agresji. Wpływa na to z pewnością anonimowość Internetu - łatwiej określonej osobie anonimowo wyrazić kontrowersyjną opinię czy obrazić kogoś niż narazić się na nieprzyjemności z tego wynikające w życiu realnym. Część internautów czuje się więc w sieci bezkarnie i uważa, że może wyrażać swoje opinie publicznie nawet wtedy, gdy ośmieszają i znieważają inne osoby. Inni bezmyślnie kopiują negatywne zachowania kolegów, po to by zyskać na popularności lub (ich zdaniem) nie stracić w oczach „dręczycieli”.  Ofiary cyberprzemocy są wobec takich zachowań bezbronne, zamykają się w sobie, popadają w depresję i nierzadko próbują targnąć się na swoje życie. Zazwyczaj nie mają odwagi opowiedzieć o wszystkim rodzicom czy nauczycielom. Czy jest na to jakaś rada? Intencją autora jest naświetlenie problemu cyberprzemocy poprzez utworzenie Dnia Różowej Koszuli, który ma przypomnieć wszystkim, że w każdym przypadku  należy  reagować i przeciwstawiać się agresji np. poprzez jasne, klarowne zanegowanie głupich treści, bezmyślnie wypisywanych przez znudzonych kolegów, którzy na siłę próbują zwrócić na siebie uwagę. Wskazuje, że 42% młodzieży deklaruje, że doświadczyło cyberprzemocy, z czego ¼ więcej niż raz.
W 2011 roku nakręcono film „Cyber - prześladowca”
który opowiada historię 17-letniej Taylor Hillridge (Emily Osment), która dostaje od mamy (Kelly Rowan) w prezencie urodzinowym swój wymarzony komputer. Nastolatka jest podekscytowana niezależnością jaka płynie z posiadania Internetu. Jednak już wkrótce staje się ofiarą cyberprzemocy na jednym z portali społecznościowych. Najsmutniejsze jest to, że od czasu do czasu w mediach robi się głośno bo znów „gdzieś tam” w Polsce wydarzył się dramat -  bo ktoś umieszczał w sieci treści dotyczące innej osoby planując zrobić żart, a ofiara nie mogąc pogodzić się z takim traktowaniem targnęła się na swoje życie. Jak się później okazuje często sprawcy są przerażeni tym, co zrobili - tym bardziej, że cierpienie innej osoby z pewnością nie było zaplanowanym przez nich rezultatem. Po prostu zabrakło im wyobraźni, żeby przewidzieć skutki swoich działań. Fraser chce  przekonać dorosłych, aby interesowali się tym w jaki sposób ich dzieci spędzają czas, wskazuje również na potrzebę edukacji w zakresie korzystania z portali społecznościowych.

3 komentarze:

Fanfiki Gimnazjum pisze...

Cyberprzemoc może wyrządzić więcej krzywdy niż przemoc fizyczna. Młody człowiek jest bardziej podatny na wpływy innych. Gdyby każdy, kto zauważy taki problem, reagowałby na, nie byłoby tyle tragicznych skutków.
Marceli

Fanfiki Gimnazjum pisze...

Moim zdaniem temat cyberprzemocy zdecydowanie powinien zostać bardziej nagłośniony. Zdecydowanie, prawo powinno być bardzo surowe dla osób, które dopuszczą się tego typu przemocy. Wydaje mi się, że jak na razie sprawcy mogą czuć się zupełnie bezkarni.
Konrad J.

Fanfiki Gimnazjum pisze...

Uważam, że problem cyberprzemocy jest jeden z popularniejszych metod znęcania się nad innymi. Jak wiadomo, internet jest popularny na skalę światową, a w internecie przecież można wszystko... tak przynajmniej myśli połowa osób, które dopuszczają się tego czynu. Napędza je myśl, że są anonimowi i ujdzie im to płazem. Niestety, tak nie jest, i bardzo cieszę się z tego faktu. (Iza)

Prześlij komentarz