poniedziałek, 4 stycznia 2016

Słowa mają znaczenie (Sasza S.)

  Tematem filmu są słowa, które mają ten sam sens, ale inne "ubarwienie".
  Intencją autora jest pomoc, jednak najważniejszym przesłaniem są "słowa" i ich sposób bycia. Słowa są jak ludzie, potrzebują opieki, nie chcą być obojętne, a jeżeli się nimi zaopiekuje to się odwdzięczą.
  Autorzy filmu starają się przekonać widzów do swych racji przy pomocy zwykłego kawałka kartonu i pisaka, zastosowali tu symbolikę. Karton to życie, a słowa pisane pisakiem to ludzie. Od ludzi zależy to, jak będzie wyglądało ich życie, czy będzie ozdobione, czy puste, czy będą się ze sobą dogadywać i tworzyć wspólną całość, czy będą bardzo różni i nie będzie pomiędzy nimi żadnej spójności.
  Uważam, że w świecie współczesnym rzadko zdarza się taka pomoc. Nie każdy potrafi odnaleźć w sobie dobroć, czasami może to być powodowane strachem. Nawet jeżeli ktoś doszuka się w swoim wnętrzu dobroci, to nie zawsze ma na tyle odwagi żeby ją ujawnić. Może dobrodusznych ludzi nie jest dużo, ale starają się oni pomóc innym z całych sił. Dlatego myślę, że treść filmu słabo wiążę się ze współczesnymi zjawiskami społecznymi, świat potrzebuje więcej dobroci.
  Podobny problem można znaleźć w większości motywów, łatwo da się porównać do motywu miłości, jednak uważam, że to zbyt banalne i proste, a wręcz oklepane. "Słowa mają znaczenie" chcę porównać do rozłąki i przyjaźni, które ukazują się w piosence Maksa Korzha - Topnieje Dym (Макс Корж - Тает дым). Tu słowa maja znaczenie przy obietnicach, w przyjaźni obiecuje się wierność i prawdomówność, a podczas rozłąki obiecuje się powrót, pamięć i wierność. Niestety często nie dotrzymuje się obietnicy i słowa tracą swoje znaczenie, a wraz ze słowami znaczenie i wartość tracą ludzie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz