poniedziałek, 4 stycznia 2016

"One Human Family" Marceli Janiszewski

1. Co jest tematem filmu?

     Film porusza temat wzajemnych relacji międzyludzkich, empatii, szacunku i miłości, a także głodu na świecie. Krótka, symboliczna historyjka uświadamia, jak cenna jest chęć dzielenia się z innymi, wzajemna pomoc i wsparcie. Jednocześnie ukazano skutki samolubstwa i egoizmu, a także nierówności występujących między ludźmi na świecie.

2. Jakie jest przesłanie filmu?

     Walka z ubóstwem i głodem jest możliwa tylko wtedy, gdy w działaniu będą brać udział wszyscy - cała ludzka rodzina. Najważniejsze jest, by nie myśleć jedynie o sobie, a skupić się na innych - pomagać, dzielić, dawać, być życzliwym.

3. Jakimi sposobami (np. technikami) autorzy starają się przekonać widzów do swoich racji?

     Środki techniczne użyte w filmie to: animacja, karykatura, efekty kolorów i światła oraz muzyka.
     Początkowo postacie są szaro-białe, smutne, wyglądają niemal identycznie. Podkreślono ich niesamowitą chudość, kościstość, cierpienie. Tło jest szare. Strumień światła i delikatne akcenty kolorystyczne podkreślają elementy dotyczące pożywienia. Długie i ciężkie łyżki potęgują odczucie niemocy, bezradności i wzajemnej agresji. Ponury nastrój zmienia się, gdy jedna z kobiet próbuje inną osobę nakarmić. Do pomocy włączają się pozostali - muzyka staje się coraz bardziej wesoła, dynamiczna. Pojawia się więcej światła, kolory. Twarze łagodnieją, rozpromienia je uśmiech. Dopiero wtedy można dostrzec różnice w wyglądzie ludzi – inne rasy i narodowości bohaterów. Szarość zanika, zastępuje ją ogrom zieleni - moim zdaniem jest to symbol życia. Wszyscy są szczęśliwi i syci.

4. Oceń, na ile treść filmu wiąże się ze współczesnymi zjawiskami.

     Treść filmu jest uniwersalna, można ją interpretować na wiele sposobów. Egoizm to „zmora” współczesności - ludzie są zapatrzeni we własne problemy, dążenia, nie dostrzegają potrzeb i tragedii innych . Do pomocy angażuje się wciąż zbyt mało osób, a potęga to moc - jeśli jakiś cel obierze grupa, osiągnie go szybciej i łatwiej. W spocie obecne jest zło (każdy dla siebie) i dobro, można je również  interpretować jako piekło i niebo.

5. Udowodnij, że w wybranym przez Ciebie tekście kultury ukazany jest podobny problem,       
    jak w analizowanym spocie.

     Podobna do filmiku jest starożytna opowieść nieznanego autora pt. ”Legenda o piekle i niebie”. Jej bohaterami są ludzie posiadający dłuższe niż ręka łyżki, wszyscy głodni, bezradni, nieszczęśliwi. W pomieszczeniu obok ci sami ludzie roześmiani, w świetnej formie, karmią się nawzajem. To niebo.

     Ten sam problem porusza książka, której autorem jest  J.P. Vaswani  pt. „Dobro, które czynisz powraca”. Jedno z opowiadań opisuje historię kobiety, która dzięki temu, że dzieliła się z biednymi, uratowała życie swojego syna.











3 komentarze:

Fanfiki Gimnazjum pisze...

Zgadzam się, że najwięcej dobra i pomocy możemy uzyskać dzięki ,,całej ludzkiej rodzinie". Egoizm to największa negatywna cecha, którą musimy zwalczać poprzez nagrywanie spotów, reklam i filmów ukazujących, że wartością nadrzędną jest bezinteresowna pomoc. Dobro zawsze powraca...
Arek N.

Fanfiki Gimnazjum pisze...

Dookoła panuje zbyt wiele egoizmu. Zgadzam się z tym, że gdyby wszyscy ludzie złączyli razem swoje siły, pokonaliby każdy problem współczesnego świata. Jak napisał M. Gandi: „Ziemia jest w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi, nie jest jednak w stanie zaspokoić ich chciwości”.
Konrad J.

Fanfiki Gimnazjum pisze...

Dookoła panuje zbyt wiele egoizmu. Zgadzam się z tym, że gdyby wszyscy ludzie złączyli razem swoje siły, pokonaliby każdy problem współczesnego świata. Jak napisał M. Gandi: „Ziemia jest w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi, nie jest jednak w stanie zaspokoić ich chciwości”.
Konrad J.

Prześlij komentarz