wtorek, 5 stycznia 2016

The dangerous boat ride to Greece through the eyes of a Syrian refugee girl (Natalia Ch.)

  Tematem filmu jest ucieczka syryjskich uchodźców, którzy drogą morską próbują dostać się do Grecji. Podczas spotu można przekonać się, w jakich warunkach imigranci są zmuszeni opuszczać swój kraj, aby móc polepszyć swoje życie.
  Moim zdaniem intencją autora było danie widzowi do zrozumienia, że tak naprawdę imigranci to też normalni ludzie, którzy są przerażeni grozą sytuacji, w której się znaleźli.W ich kraju od czterech lat trwa wojna domowa, która jest powodem ludzkich dramatów i tragedii. Myślę, że celem autora było również sprawienie, aby widz  mógł się utożsamić się z losem pokrzywdzonych, wzruszyć się i odczuć chęć niesienia pomocy.
  Autor sięga po różne sposoby, aby przekonać widzów do swych racji. Przede wszystkim, narratorem jest mała, siedmioletnia dziewczynka, która opowiada tę dramatyczną historię z perspektywy dziecka. Wydaje mi się, że ten zabieg ma wstrząsnąć widzem, uświadomić mu, jak niewinne i bezbronne są ofiary tej sytuacji.  Takie małe dziecko nie rozumie, dlaczego całe jego życie legło w gruzach, dlaczego już nie zobaczy  przyjaciół, nie pójdzie do swojej szkoły. Kolejnym sposobem na przekonanie widza jest zastosowanie kontrastu - mała uciekinierka, która być może otarła się o tragiczną śmierć, ukazana jest w zwykłych sytuacjach, opowiada o swoich dramatycznych przeżyciach  siedząc w ogródku, bawiąc się włosami, bądź huśtając się na huśtawce, tak jak to robią jej rówieśnicy w Europie.
  Moim zdaniem, ta kampania  przedstawia aktualny problem społeczny, jakim jest dramat imigrantów syryjskich. Ogromne ilości Syryjczyków opuściło granice swojego kraju, w poszukiwaniu lepszego życia, natomiast Europa wydaje się nie być wystarczająco przygotowana na falę uchodźców. Również niektórzy obywatele Europy nie w pełni akceptują tę sytuację, uważają uchodźców za pasożytów, którzy chcą żerować na bogatej Europie. Z kolei niektórzy obawiają się z ich strony agresji, nawet ataków terrorystycznych, gdyż Syryjczycy wyznają islam.
  Problem emigracji, tęsknoty za ojczyzną nie jest zjawiskiem charakterystycznym tylko dla XXI wieku. Polski poeta romantyczny Adam Mickiewicz został za swoją działalność patriotyczną aresztowany przez władze carskie, a następnie zesłany w głąb Rosji. Efektem tych wschodnich podróży poety były "Sonety krymskie". Jednym z najbardziej znanych sonetów są "Stepy Akermańskie". Poeta wyraźnie jest zafascynowany egzotyczną, orientalną urodą krajobrazu, ale piękno otaczającej go natury nie jest w stanie zrekompensować mu ogromnej tęsknoty za krajem. Polacy na przestrzeni wieków również niejednokrotnie musieli emigrować ze swojego kraju. Uciekali przed prześladowaniem politycznym, wojną, a także wyruszali w poszukiwaniu lepszego życia, dlatego powinni zrozumieć sytuację ludzi, którzy, często wbrew własnej woli, muszą opuścić swój kraj i szukać szczęścia na obczyźnie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz