wtorek, 5 stycznia 2016

"Most Schocking Second a Day Video" (Iza)

Film ukazuje realia i codzienne życie nie tylko dzieci, ale i dorosłych mieszkających w Syrii. Nie od dziś wiadomo, że w kraju panuje wojna i codzienne czynności, przez ludzi mieszkających w krajach, które nie są zagrożone atakami wykonywane bez żadnych komplikacji, w przypadku Syryjczyków mogą skończyć się utratą życia, czy poważnym uszczerbku na zdrowiu. W spocie zagrożenia, przez które ludność państwa żyje w ciągłej obawie przedstawione są pod postacią wyobrażeń dziewczynki, czyli dziecka, które musi egzystować w przekonaniu, że może nie osiągnąć pełnoletności.
Autor poprzez nakręcenie filmu chciał zwrócić uwagę na problem obawy przed przyszłością oraz życiu w lęku i niepewności. Dziewczynka, która jest główną bohaterką spotu tak naprawdę nie wie, czy następnego dnia nadal będzie żyła oraz, czy nadal będzie miała pełną rodzinę. Reżyser poprzez nakręcenie materiału nie tylko zwrócił uwagę na problem niedoceniania własnego losu, ale i ukazał ludzką obojętność. Przeciętnie dorosły człowiek, kiedy irytuję się na swoją rodzinę z błahych powodów nie zdaję sobie sprawy, że w tym samym momencie dziecko traci swoich jedynych opiekunów oraz nadzieję. Osobiście nie mogę sobie wyobrazić, że kiedy rano żegnam się z rodzicami na kilka godzin, syryjskie dziecko żegna się ze swoimi opiekunami na zawsze. Moim zdaniem, autor spotem próbował również trafić do dzieci, ale i nastolatków, dla których w dzisiejszych czasach problem stanowi wyjście z domu z psem. Często sprzeciwiają się oraz usprawiedliwiają brakiem chęci wybierając rozrywkę przed komputerem. Szkoda, że nie doceniają samej możliwości bezpiecznego wyjścia z domu, za które Syryjczycy z pewnością oddaliby dużo.
Uważam, że doskonałym pomysłem było nakręcenie materiału w taki sposób, żeby widz ujrzał problem z perspektywy dziewczynki, dlatego że jest w stanie lepiej zrozumieć jej problem. Bardzo ważną rzeczą jest również dynamika filmu, która symbolizuje wspomnianą wcześniej niepewność o swoją przyszłość. W jednym momencie cieszy się razem z rówieśnikami, a następnie ucieka przed wybuchami i płacze. Sądzę, że poprzez wspomniane przeze mnie techniki, autorzy filmu dali możliwość bezpośredniego zrozumienia problemu, oraz chwilowe wczucie się w sytuację, co zdecydowanie pomogło przekonać widzów do swoich racji. Z przykrością stwierdzam, że treść materiału wiąże się coraz bardziej ze współczesnymi zjawiskami społecznymi. Warto zastanowić się, co tak naprawdę jest główną jego problematyką. Z jednej strony ukazana jest szerząca się ciągle agresja, natomiast również obawa i niepewność. Uważam, że doskonałym pomysłem będzie połączenie tych dwóch zjawisk, żeby połączyć je w jedno, jednak najbardziej niepokojące. Oczywiście mam na myśli terroryzm. W dzisiejszych czasach, nie tylko Syria zagrożona jest ciągłymi atakami terrorystycznymi, czego dowodem jest seria ataków terrorystycznych w Paryżu. Tak samo jak ludność Syrii, nie można mieć pewności kiedy, oraz czy w ogóle będzie następny atak, dlatego uważam, że treść filmu wiąże się w dużym stopniu ze współczesnymi zjawiskami społecznymi.
Jak już wcześniej wspomniałam, spot ukazuje kilka problemów, lecz dla mnie najpoważniejszym jest obawa o przyszłość, dlatego też właśnie ten będzie analizować. Jest on podobny do ukazanego w utworze John'a Green'a pt. "Gwiazd Naszych Wina". Bohaterowie, oboje chorzy na nowotwór nie są pewni swojej przyszłości, czego konsekwencją jest śmierć. W przedstawionej sytuacji dziewczynki, konsekwencją jej niepewności również jest pozbawienie życia. Co prawda, w obu przypadkach przyczyna problemu nieznacznie się różni, lecz pomijając ten fakt są one takie same. Osoby z wyimaginowanego świata Green'a również żyją w obawie, że w każdym momencie, sekundzie, czy godzinie może ich zabraknąć, tak samo jak bohaterka spotu. Warto też zagłębić się w uczucia jakie odczuwają rodziny postaci, które niestety żyją w ciągłym przekonaniu, że za chwilę mogą stracić najważniejsze dla siebie osoby- własne dzieci, co dla rodzica jest ogromnym bólem. Właśnie dlatego uważam, że problem ukazany w powieści Green'a jest podobny, jak w analizowanym spocie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz