wtorek, 5 stycznia 2016

"To zmieni cię w dokładnie 60 sekund" (Wróbel)

Tematem filmu jest problem społeczny jakim jest naśladowanie przez dzieci niewłaściwych wzorców pokazywanych im przez rodziców. Dzieci widząc zachowanie rodziców automatycznie je naśladują, ponieważ - szczególnie dla dzieci mniejszych - rodzice są herosami i głównymi wzorcami do naśladowania. Film zawiera przesłanie które ukazuje, że dzieci są bardzo chłonnymi istotami. Tak jak mówią napisy na końcu filmiku - "dzieci widzą, dzieci robią". Małe dzieci widząc zachowanie rodziców nie analizują czy jest one dobre, czy złe. Biorą one prawość rodziców za pewnik i naśladują zachowania rodziców jako te właściwe. Autorzy filmu wyolbrzymiając to zjawisko starają się przekonać do swoich racji. Przerysowane przykłady trafiają w sedno i mają na celu trafić do każdego potencjalnego widza. Ponadto umieszczony na końcu filmiku napis "children see. children do." Dodatkowo podkreśla przekaz autorów spotu. Moim zdaniem treść filmu idealne trafia w sedno współczesnego zjawiska społecznego jakim jest właśnie czerpanie złych wzorców przez dzieci od rodziców. Często sami rodzice nie zdają sobie sprawy, że dzieci obserwując ich nieprawidłowe zachowanie najprawdopodobniej powielą je w przyszłości . Nieświadome pokazywanie dzieciom śmiecenia, palenia papierosów, przemocy jako sposobu rozwiązywania problemów oraz tym podobnych zachowań skutkuje naśladowaniem ich przez dzieci, a w efekcie ich problemów w późniejszym, dorosłym życiu. Często też można zaobserwować zjawisko pozornie inne od opisanego w filmie, lecz tak naprawdę bardzo podobne.  Zjawiskiem tym jest sytuacja, kiedy dziecko widząc zachowanie rodzica neguje je i postanawia nigdy tak nie postępować.  Jednak zdarzenia zaobserwowane w dzieciństwie i sytuacja panująca w miejscu wychowania determinują późniejsze życie dziecka.  Młody człowiek wchodząc w dorosłość mimowolnie naśladuje zaobserwowane schematy.  Tekstem kultury obrazującym taką sytuację jest utwór "Granica" Zofii Nałkowskiej. Główny bohater utworu, Zenon Ziembiewicz w młodości neguje zachowanie ojca Waleriana, który notorycznie zdradza żonę.  Nie chce on naśladować  tego schematu i wchodząc w dorosłość stara się, aby go nie powielić.  Nie udaje mu się to jednak i powtarza schemat , którego elementem był jego ojciec i który tak bardzo mu się nie podobał.  Zdradzając swoją żonę Elżbietę z kochanką Justyną, powiela schemat, któremu był tak przeciwny.  Jest on doskonałym przykładem na to, że co dzieci widzą, prędzej czy później naśladują.

3 komentarze:

Fanfiki Gimnazjum pisze...

Wszystkie problemy ukazane w spocie są idealnie zgodne z realiami naszego kraju. Śmiecenie, chamstwo, brak kultury osobistej oraz przemoc. Są to jednak tematy, którym nie poświęca się zbytniej uwagi. Niestety.
Konrad J.

Fanfiki Gimnazjum pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Fanfiki Gimnazjum pisze...

To prawda, że na dzieci ogromny wpływ mają właśnie rodzice. Niestety, w dzisiejszych czasach dorośli coraz częściej zapominają, że w oczach ich dzieci są najważniejszym wzorem do naśladowania. Chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, jednak popełniają proste błędy, jak nie wyrzucenie ogryzka jabłka do kosza podczas spaceru. Przerażające jest to, jak w dużym stopniu dzieci zwracają uwagę na te najmniejsze rzeczy. (Iza)

Prześlij komentarz