wtorek, 5 stycznia 2016

"What is that?" (Julia C.)

Tematyka pojawiająca się w filmie dotyczy problemów związanych ze starzeniem się społeczeństwa, zmian zachodzącym w tym okresie, a także relacji rodzinnych.  W tym konkretnym przypadku przedstawiono relację zachodzącą pomiędzy starzejącym się ojcem, a młodym synem i odniesiono do historii z cyklu życia bohaterów. Akcja toczy się na teranie wspólnej posiadłości, jeden z głównych bohaterów- syn zatopiony jest w lekturze gazety, a drugi z nich- ojciec z ciekawością obserwuje otoczenie i z uporem dziecka ponawia pytanie o drugoplanowego bohatera- wróbla, pospolitego w otoczeniu ptaka. Chociaż czytanie gazety przez młodego człowieka przywołuje mi początkowo obrazek naśladowania i powielania dawnych zachowań rodzica, to jednak akcja zawraca do problemu przemijania. Chociaż, można tutaj odnieść się także do problemu "zatopienia"ludzi w wirtualnym świecie i wylogowania się z rzeczywistego wymiaru życia.

 Wraz z upływem lat tracimy sprawność zarówno intelektualną jak i ruchową, często potrzebujemy wsparcia i opieki ze strony najbliższych oraz porównywalnie takiej samej troski jaką obdarzali nas nasi rodzice w okresie dzieciństwa. Film doskonale obrazuje jak ważny jest kontakt ze starzejącymi się rodzicami i otoczenie ich miłością. Jak ważne jest oddanie z taką samą cierpliwością, jaką oni mieli do nas, gdy byliśmy dziećmi, kiedy kilkakrotnie odpowiadali na wciąż zadawane im przez nas pytania. Takie jak powtarzające się, co to, dlaczego, po co?

Film uświadamia nam proces jaki zachodzi w okresie starzenia, nasi najbliżsi stają się tak samo bezbronni jak człowiek przy narodzinach. Potrzebują naszej uwagi, czego często nie dostrzegamy zaabsorbowani codziennością i własnymi sprawami. Procesy zachodzące w okresie naszego życia i jakim zmianom ulega człowiek w poszczególnych jego etapach dobrze obrazuje film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"  z 2008 roku, z Bratem Pittem i Cate Blanchett w rolach głównych . Benjamin rodzi się jako bezbronny staruszek, by dojrzewać jako człowiek i na końcu stać się równie bezbronnym, wciąż wymagającym opieki noworodkiem. W obu przypadkach na początku i końcu tej odwróconej drogi człowiek jest tak samo bezbronny i nie jest w stanie egzystować samodzielnie bez opieki najbliższych. Wymaga cierpliwości, uwagi, poświęcenia, empatii, rodzinnego ciepła i miłości.

Można powiedzieć, że przychodzimy na świat zdani na dobroć swoich rodziców, to oni są  za nas odpowiedzialni, opiekując się nami w ciągu życia, dbając o nasz prawidłowy rozwój. Potem w pewnym sensie role ulegają częściowej zamianie, to my jesteśmy odpowiedzialni za byt naszych starzejących się rodziców, wspierając i poświęcając swój czas, oddajemy im miłość, którą kiedyś oni obdarzyli nas. Scena irytacji, wybuchu niecierpliwości syna, po której następuje scena z czytaniem zapisków z dziennika ojca doskonale oddaje aktualny obraz ówczesnego społeczeństwa i wskazuje problem objęty tematyką filmu, o którym napisałam powyżej.

Doskonale oddają to także, wciąż aktualne słowa napisane przez Ks. Jana Twardowskiego : "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".

(Autor Julia C.)

0 komentarze:

Prześlij komentarz